1. Noś swoje aparaty słuchowe
    Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niedosłuch – nie czekaj, działaj. Noś aparaty słuchowe, aby nieustannie dostarczać dźwięki do swojego mózgu. Tak naprawdę, to on zajmuje się ich przetwarzaniem. Dzięki temu “nie zapomni” jak to jest słyszeć i co najważniejsze: rozumieć mowę.
  2. Wyjdź na spacer
    Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Poprawia krążenie krwi, zaś ucho i ośrodki w mózgu odpowiadające za słyszenie potrzebują odpowiedniego ukrwienia. Nie musimy od razu biegać w maratonach, ale spacer do parku dobrze nam zrobi.
  3. Rzuć palenie
    Palacze są narażeni na utratę słuchu aż o 28% bardziej, niż osoby niepalące! Trujące substancje zawarte w dymie papierosowym, takie jak nikotyna i tlenek węgla, negatywnie wpływają na funkcjonowanie struktur ucha wewnętrznego i nerwu słuchowego, utrudniając przekazywanie dźwięków.
  4. Unikaj hałasu
    Głośne słuchanie muzyki na słuchawkach, częsty udział w koncertach, praca w hałasie bez odpowiedniej ochrony słuchu… Duże natężenia dźwięków zawsze są zagrożeniem dla naszego słyszenia i powodują tzw. wysokoczęstotliwościowy ubytek słuchu. Mniej decybeli podczas słuchania muzyki, noszenie ochronników słuchu czy choćby zwykłych zatyczek do uszu… unikanie hałasu nie jest takie trudne.
  5. Regularnie badaj słuch
    Pozostań w kontakcie ze swoim lekarzem laryngologiem czy foniatrą oraz protetykiem słuchu. Badaj się regularnie, szczególnie, gdy pracujesz w hałasie i masz więcej niż 60 lat. Problemy ze słuchem są powszechne – stała kontrola słuchu powinna być takim samym dobrym nawykiem, jak chodzenie do dentysty 🙂


    Umów się do nas na BEZPŁATNE badanie słuchu już dziś!