Jak donoszą badania naukowe – słuchanie muzyki korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, a nawet może przyczynić się do opóźnienia procesów neurodegeneracyjnych. Procesy te prowadzą m.in. do choroby Parkinsona czy chorób otępiennych, takich jak demencja. Słuchanie muzyki angażuje jednocześnie wiele ośrodków w mózgu, co jest jej wyjątkową właściwością.
Udowodniono, że zarówno słuchanie muzyki jak i aktywny udział w jej tworzeniu pozytywnie wpływa na procesy poznawcze, takie jak uwaga czy pamięć. Kontakt z muzyką zarówno zapobiega postępowaniu procesom neurodegeneracyjnym jak i jest skutecznym narzędziem w terapii ich występujących następstw. Odpowiednio dobrana muzyka potrafi relaksować, pobudzać lub nawet wspomagać proces uczenia się.
Nie jest tajemnicą, że ma wpływ na naszą psychikę i ciało. Korzyści z kontaktu z nią są niezliczone! Warto zapewnić sobie kontakt z muzyką na co dzień. Dbajmy zatem o nasz słuch, byśmy mogli cieszyć się nią jak najdłużej i korzystać z jej dobrodziejstw w pełni.
Najnowsze komentarze