Czym jest niedosłuch związany w wiekiem?
Niedosłuch występujący u osób w podeszłym wieku jest powszechnym problemem. Występuje on u poszczególnych osób w różnym stopniu nasilenia. Warto zaznaczyć, że jest to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu
i zaczyna się już ok. 30 r.ż. Można przyjąć, że problemy ze słuchem dotyczą większości osób po 75 roku życia, natomiast kontrolne badanie słuchu pod tym kątem warto wykonać już w wieku 65 lat (lub wcześniej, jeśli zauważamy u siebie lub kogoś z bliskich pogorszenie słuchu).
Na czym polega proces starzenia się narządu słuchu?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. U osób takim niedosłuchem przede wszystkim obserwuje się utratę komórek słuchowych, które odpowiadają za odbiór dźwięków. Komórki te, jeśli zostaną uszkodzone, nie ulegają regeneracji i samoistna poprawa słyszenia nie jest możliwa.
Jak objawia się taki niedosłuch i jakie może mieć skutki?
Najczęstszymi objawami tego typu niedosłuchu jest zarówno pogorszenie słyszenia wszystkich dźwięków oraz złe rozumienie mowy, szczególnie w hałasie lub rozmowie z kilkoma osobami naraz. Pacjenci często mówią, że „słyszą mowę, ale jej nie rozumieją”, mają trudności w połączeniu jej w zrozumiałą dla siebie treść. Występują problemy ze słyszeniem wysokich częstotliwości , takich jak np. dzwonek domofonu czy śpiew ptaków. Może występować także nadwrażliwość na głośne dźwięki oraz szum uszny – szczególnie dokuczliwy przy zasypianiu.
Czy niedosłuch powiązany jest z innymi chorobami?
Tak, na stan słuchu
moją mieć wpływ różne choroby. Największy wpływ na pogorszenie
słuchu
w starszym wieku mają choroby układu krążenia,
szczególnie miażdżyca. Do problemów ze słuchem doprowadzić może
także cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy oraz zaburzenia
gospodarki tłuszczowej. Ważnym czynnikiem dodatkowo wpływającym
na pogorszenie słuchu u seniorów jest też hałas. Osoby
wykonujące przez lata pracę w hałasie są szczególnie narażone
na utratę słuchu w podeszłym wieku. Na całokształt
nałożyć się mogą także przebyte zapalenia ucha środkowego,
infekcje górnych dróg oddechowych czy inne choroby laryngologiczne.
Czy aparat słuchowy może pomóc w tej sytuacji?
Zdecydowanie tak. Odpowiednio dobrany i użytkowany aparat słuchowy jest w stanie przywrócić niedosłyszącej osobie komfort życia i komunikowania się. Nowoczesne aparaty słuchowe dopasowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każdy pacjent jest inny, ale wszystkich łączy jedno – potrzeba badania słuchu i doboru odpowiedniego aparatu słuchowego, zanim skutki niedosłuchu staną się dotkliwe i zaczną negatywnie wpływać na funkcjonowanie społeczne i psychiczne. Im wcześniej zajmiemy się niedosłuchem swoim czy swoich bliskich, tym lepiej.
Na podstawie:
Śliwińska-Kowalska M., Audiologia kliniczna, Mediton, Łódź 2005
Najnowsze komentarze